Тараба
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Тараба

taraba.macedonianforum.net
 
HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлезMаркетинг

 

 Крвта може да смрзне од страв

Go down 
АвторПорака
Zverci
Администратор
Администратор
Zverci


Female
Број на мислења : 67
Registration date : 2008-04-25

Крвта може да смрзне од страв Empty
ПишувањеПредмет: Крвта може да смрзне од страв   Крвта може да смрзне од страв Icon_minitime2008-05-02, 20:01

Крвта може да смрзне од страв Sps_krvta-moze-da-zamrzneПлашливите
луѓе се понаклонети кон згрутчување на крвта, односно со ризик од
тромбоза, соопштија научниците од универзитетот во Бон.


Згрутчувањето на крвта го објаснува и фактот дека плашливите пациенти
се до четири пати поизложени на болести на срцето од психички
стабилните луѓе.

Поради тоа поговорката “замрзнува крвта во вените“ буквално ја опишува
здравствената состојба на луѓето наклонети кон паничен страв.

Стручњаците од бонскиот универзитет ја споредиле крвта кај пациентите
кои страдаат од панични пореметувања или страв од контакти (социјална
фобија) со крвта на здравите пациенти. Тие откриле дека организмот кај
плашливите луѓе ја спречува брзата појава на таканаречената
фибринолиза, што го отстранува згрутчувањето што, на пример се појавува
во случај на повреда.

"Тоа секако не значи дека луѓето со нагласен страв сега мора да стравуваат дека ќе добијат срцев удар", вели шефот на истражувањето Франциска Гесер.

Вистинската опасност се јавува дури тогаш кога на стравот ќе му се
придружат и други фактори на ризик, на пример пушењето или претераната
дебелина.

Извор: Макфакс
Вратете се на почетокот Go down
https://taraba.macedonianforum.net
 
Крвта може да смрзне од страв
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Тараба :: За нас :: Тараба :: Тараба Портал-
Отиди до: