Тараба
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Тараба

taraba.macedonianforum.net
 
HomePortalGalleryБарајРегистрирајте сеВлезMаркетинг

 

 Опасна риба на Јадранот

Go down 
АвторПорака
Zverci
Администратор
Администратор
Zverci


Female
Број на мислења : 67
Registration date : 2008-04-25

Опасна риба на Јадранот Empty
ПишувањеПредмет: Опасна риба на Јадранот   Опасна риба на Јадранот Icon_minitime2008-07-27, 17:50

Со оглед на тоа што во Јадранското Море се појавија нови видови на
риба, меѓу кои и неколку исклучително опасни врсти, сплитскиот Институт
за океанографија и рибарство почнал да соработува со Биолошкиот
институт во Котор, за заедно да ги набљудуваат новите видови риби во
морето.


Опасна риба на Јадранот Opasnost-demne-jadran

Најопасната риба што се појавила во Јадранот доаѓа од фамилијата четворозаби, чие латинско име е Sphoeroides pashygaster.

Овој вид на риба содржи исклучително силен и опасен неутротоксин
тетродотоксин кој предизвикува парализа на дишните органи и речиси
моментално предизвикува смрт.

Научниците предупредуваат дека оваа риба во никој случај не треба ад се
подготвува за јадење, иако во јапонија од неа со посебен процес се
подготвува деликатесот “фугу“.

“Оваа врста на риба е забележана во водите пред Будва, но тоа не е прв
пат бидејќи во Јадранот е забележана од 1992 година. но, изгледа дека
во Јадранот сега е воспоставена нејзина популација, бидејќи веќе може
да се пронајдат и полово зрели примероци. Рибата навистина содржи многу
опасни и потенцијално смртоносни токсини“, предупредува докор Јаков
Дуличиќ од сплитскиот институт.
Вратете се на почетокот Go down
https://taraba.macedonianforum.net
 
Опасна риба на Јадранот
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Тараба :: За нас :: Тараба :: Тараба Портал-
Отиди до: